برگزاری مانور اطفای حریق کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه قم
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم: جوانان سرمایه های بزرگی در هلال احمرند
نشست هم اندیشی معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های قم با موضوع فعالیت های کانون های دانشجویی هلال احمر برگزار شد
طرح "ماه نشان" با حضور دانش آموزان در قم برگزار شد

برگزاری مانور اطفای حریق کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه قمکارگاه آموزشی و مانور اطفای حریق با همکاری معاونت فرهنگی دانشگاه قم در کانون دانشجویی واحد برادران دانشگاه قم در سالروز زلزله کرمانشاه برگزار شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم: جوانان سرمایه های بزرگی در هلال احمرند

همزمان با هفتادو یکمین سالروز تاسیس سازمان جوانان نشست صمیمانه ای با هلال احمری های قدیمی با عنوان طرح "موی سپیدان جوان" در راستای تبادل تجارب در جذب و سازماندهی اعضا برگزار شد.

نشست هم اندیشی معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های قم با موضوع فعالیت های کانون های دانشجویی هلال احمر برگزار شد
در هفتادویکمین سالروز تاسیس سازمان جوانان هلال احمر معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های سراسر استان قم در نشست هم اندیشی در مرکز امور جوانان هلال احمر گرد هم آمدند.

طرح "ماه نشان" با حضور دانش آموزان در قم برگزار شد
معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان قم از اجرای طرح ماه نشان و آشنایی دانش آموزان قمی با نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر خبر داد.

استاد هنرمند مرکز امور جوانان هلال احمر قم در سالروز تاسیس سازمان تکریم شد

همزمان با هفتادویکمین سالروز تاسیس سازمان جوانان، جمعی از جوانان به همراه پرسنل معاونت جوانان با استاد بهمن، مدرس نقاشی در کلاس آموزشی این هنر در مرکز امور جوانان دیدار کردند.

« »
صفحه ما در اینستاگرام Instagram
فیلم ها

 

 

این‌بار جوانان جمعیت هلال‌احمر دور هم جمع شده‌اند تا در طرح ملی رویداد آموزشی- تجربی ویژه اعضای سازمان جوانان با نام «بومی‌نو» مشارکت کنند. کارگاه کارآفرینی و مبانی کسب‌وکار ویژه جوانان با شعار «جوان هلال‌احمر، سازندگان فردای‌بهتر.»

به گزارش «شهروند» این کارگاه در راستای تفاهمنامه سه‌جانبه وزارت کشور، ستاد مبارزه با مواد مخدر و جمعیت هلال‌احمر اجرایی شده است. محمد مصباحی معاون امور جوانان هلال‌احمر استان قم هدف از برگزاری این کارگاه را شبیه‌سازی محیط واقعی کسب و کار در یک محیط کوچک آزمایشی برای یادگیری حداکثری جوانان برای پرورش کارآفرینان شایسته فردا عنوان کرد و افزود: «این کارگاه‌ها برای روش‌های ایده‌پردازی خلاقانه و کارآفرینی با محوریت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به کارآموزان که اعضای سازمان جوانان در استان‌ها هستند، ارایه می‌شود.»

طرح هایی برای توسعه

در ادامه مراسم رسمی افتتاحیه با حضور مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم و نماینده ولی فقیه و جمعی از اساتید دوره نوید حمایت حداکثری مدیران از اجرای طرح ملی بومی نو است،

جوانان با استماع صحبت های دکتر گل فشان به استقبال کارگاه های آموزشی می روند، او در بخشی از صحبت های خود با اشاره به اینکه بسیاری از ایده ها و طرح های علمی و راهبردی در توسعه و پیشرفت کشور اثر گذار است. بیان کرد: مخترعان مطرح و برخی از شرکت های بزرگ جهانی، موفقیت های خود را از ایده های کوچک آغاز کردند و بسیاری از اختراعات و ایده ها در پی وجود نیازها شکل گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه طرح ها و ایده های کارآمد و مفید که منجر به کسب و کار شود باید مورد حمایت قرار گیرد. گفت: امروز نیز چنین ظرفیتی در جمعیت هلال احمر برای جوانان وجود دارد و می توان با ایده پردازی مناسب، فرصت های خوبی را در جهت اشتغال زایی ایجاد کرد.

از انتخاب طرح های نوآورانه و خلاق تا ترسیم نقشه راه یا بوم نو

با آغاز رسمی کارگاه ها شور و هیجان یادگیری در چهره های جوانان موج میزند، صدیقه فرهادی که کارشناس ارشد مهندسی برق است، دو سالی می شود که به عنوان مربی در خدمت طرح ملی آموزش کارآفرینی به جوانان و دانش آموزان است، وی در ابتدای دوره به معرفی طرح و نحوه مشارکت جوانان هلال احمر در “بومی نو” می پردازد.

او گفت: در ایده استارت آپ یا بومی نوی هلال احمری ها روال کار بر این است که در ابتدا مفهوم شناسایی فرصت و نیاز و مساله را برای آنان باز کنیم و اعضاء الگوی ذهنی و روالی را برای خلق فرصت را بیاموزند تا به ایجاد شغل بپردازند، البته طرح منوط به این نیست که اعضا تنها یک شغل داشته باشند، بلکه فراگیری آموزه های طرح “بومی نو” می تواند در بستر زندگی و برنامه ریزی شخصی و هدایت تحصیلی نیز نقش و کاربرد داشته باشد.

فرهادی که مسئولیت دریافت ایده های جوانان را در این کارگاه در مرحله اول آموزش به عهده دارد، در خصوص مفهوم ایده و اینکه از کجا شکل می گیرد باید گفت: همفکری اعضاء و درک مسائل و نیازها پایه گذار شکل گیری ایده ها است. و خروجی نهایی این کارگاه از مجموع اعضای هلال احمر قم ۲۱ ایده پیش از رای گیری بود.

وی با اشاره به نحوه انتخاب ایده ها تصریح کرد: پیش از اینکه این تعداد ایده از میان ۷۰ ایده اصلی همه اعضا انتخاب شود، در ابتدا یک برگ ایده به تمامی اعضای حاضر در کارگاه دادیم و پس از توضیحات لازم هر یک از آنها، یک ایده را یادداشت کرده و در نهایت استادان از تمامی این ایده ها ۲۱ طرح، که دارای نوآوری و خلاقیت بود را انتخاب کردند. در اصل افرادی که توانسته بودند ایده را به خوبی توضیح دهند و ایده شان دارای پختگی و نوآوری بود برگزیده شد.

در ادامه ایده هر یک از افراد انتخاب شده، در فرصتی یک دقیقه ای توسط صاحب آن ایده، به خوبی برای دیگر اعضاء تشریح شد. و در نهایت با رای گیری که انجام شد ۱۰ ایده برتر انتخاب و ادامه کار با همکاری به صورت کارگاهی برای دستیابی به ایده های ناب و ترسیم نقشه راه یا بوم نوپا به مرحله ای مهیج برای جوانان رفت.

ارائه ۷۰ ایده در رویداد “بومی نو” قم نشانگر توانمندی جوانان هلال احمر در خلق ایده است
علی یارمحمدی معلم کارآفرینی و تسهیلگر دوره های استارت آپ ویکند در دانشگاه ها است، وی که به عنوان مدرس و تسهیلگر دوره “بومی نو” در جمعیت هلال احمر در کارگاه های آموزشی حضور دارد، در تعریف بومی نو گفت: بومی نو به معنای نقشه راه و مسیری برای کسب و کار است، و طرحی که ویژه جوانان هلال احمر در حال اجرا است، همان استاندارد استارت آپ ویکند که در هلال احمر به عنوان “بومی نو” به معنای یک بوم تازه و نو و جدید نامگذاری شده است.

او گفت: جوانان آموزش های راه اندازی یک استارت آپ یا کسب و کار را به صورت مهارتی و کاربردی در دو روز می گذرانند و با روش های مختلف آشنا می شوند تا در آینده، یک کسب و کار نوپا با ایده های که در نظر دارند و با استفاده از شیوه های نو و خلاقانه ایجاد نمایند. و انتظار ما این است که در این جلسات با ارائه آموزش های لازم، ذهنیت کافی را به آن ها بدهیم تا به طور مستقل توان راه اندازی کسب و کار نوپا را داشته باشند.

یار محمدی با بیان اینکه در تحقیقاتی که در سطح جهانی انجام شده است مشخص شده افرادی که آموزش های اینچنینی را فرامی گیرند، نسبت به آنانی که این دوره ها را آموزش ندیده اند موفق تر هستند. زیرا با راه و روش راه اندازی کسب و کار نوپا با تفکر خلاقانه و نوآوری آشنا می شوند و ایده پردازی و روش های حل مساله را می شناسند.

وی با اشاره به اینکه ۷۰ جوان در جمعیت هلال احمر قم این دوره را گذرانند گفت: در این راستا، برای اولین بار در سطح کشور ۷۲ ایده از جوانان ارائه شد، که این نشانگر آن است که جوانان قمی علاقه زیادی به دنبال کردن ایده ها دارند و در آموزش ها نیز خوب و فعال حضور یافتند.

برق ایده های کلاس هشتمی ها، چشم همه را گرفت

به گفته استادان این کارگاه، قرار است سه طرح برتر از هر استانی با داوری های حرفه ای انتخاب و اعلام شود؛ این موجب رقابتی جذاب و مهیج بین شرکت کننده ها شده است، تا اینجای کار، از میان آن همه ایده ی ارائه شده، ۱۰ ایده ای که رتبه لازم را برای رسیدن به مرحله نیمه نهایی کسب کرده اند.

سید محمد عبدالوند مسئول کانون های دانش آموزی هلال احمر قم با بیان اینکه در این کارگاه ۱۲ نفر از دانش آموزان دعوت شدند تا طرح های خود را ارائه دهند گفت: از میان ۱۰ طرح ارائه شده ۳ طرح برتر به دانش آموزان اختصاص یافت که همه طرح های نو بود.

وی با بیان اینکه ایده هایی که در ذهن نسل جوان ایجاد شده ارزشمند است. افزود: حضور دانش آموزان در میان جوانان و دانشجویان زمینه ساز ایجاد انگیزه های مثبتی برای ارائه خلاقانه ایده ها می شود و آنها می توانند از افکار و تجربیات بزرگترها استفاده کنند.

شاید جذابترین بخش این کارگاها در استان قم متعلق به حضور نوجوانان پرانگیزه و خلاق کانون دانش آموزی هلال احمر باشد، انتخاب سه ایده ی نخست با بالاترین آرا به سه عضو دانش آموز اختصاص یافت که شگفت انگیزی این بخش، همه ی اعضا و استادان کارگاه را به تحسین وا داشت.

محمد امین محسنیان، دانش آموز هلال احمری که ایده پرداز طرح “شارژینو” است در توضیح ایده اش گفت: این طرح در مرحله نخست با نام کیت شارژ کوپه قطار ارائه شده است، که البته قابلیت به کارگیری در اتوبوس را هم دارد.

وی ادامه داد: این طرح به صورت توربینی است که بیرون اتوبوس و قطار قرار می گیرد و می تواند در جایی که فاقد برق و یا لامپ است این انرژی را تامین کند تا بتوانیم گوشی را شارژ کرده و یا با استفاده از توربین که بر اثر باد می چرخد در یا در روشنایی روز از آن استفاده کنیم.

علی اکبر حسنی نیز یکی دیگر از اعضای کانون دانش آموزی مدرسه شهید محمد منتظری قم است که ایده اش، رتبه دوم نهایی را نیز به خود اختصاص داده، وی گفت: طرح با نام تخت “بیماریار” است که در قالب تخت بیمارستانی طراحی شده است تا در بیمارستان ها و مراکز درمانی و حتی پس از رهاسازی در حوادث که با شیوه های ناکارآمدی به جابجایی بیمار می پردازند، با این طرح و استفاده از ریل ها و سنسورها می توان به راحتی بیمار را جابجا کرد، همچنین ایده ای برای گرم کردن بیمار در هنگام انتقال در زمان بستری ارائه کرده ایم.

ایده “پیدایش گر” را شاه میری، از اعضای کانون دانش آموزی ارائه کرده است، وی در توضیح طرحش گفت: پیدایش گر برای پیدا کردن وسایلی که گم می شوند ارائه شده است و این ایده از تلفن های بی سیم گرفته شده و پیش از این، ایده ما یک طرح ابتدایی و ساده ای بود اما پس از پردازش و انجام کارگروهی در بومی نو طرح به گونه ای پیش رفت که به دنبال آن هستم که همزمان بتواند تا ۱۰۰ شی را بیابد.

آموزش و آینده نگری موجب تحقق ایده های جوانان

نرگس صداقتی، رئیس اداره دانشجویی و جوانان هلال احمر قم و مجری کارگاه بومی نو هدف از برگزاری کارگاه آموزشی در راستای تحقق و ایجاد الگوی کار جدیدی برای جوانان و نوجوانان جمعیت هلال احمر عنوان کرد و گفت: اعضا با حضور در بومی نو، الگوی کار جدیدی را برای آینده ترسیم می کنند و نگاهشان به مسائل اطراف جامعه از ابعادی دیگر شکل میگیرد.

صداقتی با تاکید بر اینکه این کارگاهها به اعضای هلال احمر می آموزد چگونه باید در آینده به موفقیت شغلی برسند، بیان کرد: یکی دیگر از اهداف این کارگاهها پیشگیری از اعتیاد است، از آنجا که بیکاری و سرخوردگی در جامعه موجب اعتیاد و بروز آسیب های اجتماعی می شود، اگر جوانان دور هم جمع شوند و برای آینده ی خود طرحی داشته باشند می توانند با فکر و ایده وارد کسب و کار جدیدی شوند.

رویکرد بومی نو هلالی، کارآفرینی و پیشگیری از جرائم است

توکلی پور مدیرعامل شرکتی دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استان قم و از منتورها و اساتید کارگاه های آموزشی بومی نو در استان است، وی با اشاره به اهداف کارگاه، گفت: رویکرد کارآفرینی و پیشگیری از جرائم و بردن جوانان به سمت و سوی اشتغال زایی و کارآفرینی از اهداف اصلی این کارگاه ها به شمار می رود.

وی با بیان اینکه کارگاه در سطح بسیار خوبی برگزار شده است، گفت: علاوه بر اینکه تعداد ایده ها در بومی نو قم بالاست، ایده ها از سطح قابل توجهی نیز برخوردار است. و از مجموع ۷۹ طرحی که در این دو روز بررسی شد و در نهایت با بررسی های لازم به ۱۰ طرح رسید، بیش از ۶ طرح با همان سمت و سوی پیشگیری از آسیب های اجتماعی ارائه شده است.

این منتور با تاکید بر تفکیک موضوعات اظهار داشت: استارت آپ ویکندها اگر حلقه بعد و قبل از آن طراحی نشود ایده گرایانه می شود از این رو باید در آن مدلی دیده شود که به صورت تخصصی تری دنبال شود و از سوی دیگر موضوع محور ارائه شود.

بومی نو به بیکاری به عنوان یکی از آسیب های اجتماعی مهم پرداخته
محبوبه قدمی، به عنوان ناظر اجرای طرح بومی نو و نماینده دفتر امور اجتماعی استانداری قم نیز در روز دوم این کارگاه ها با حضور در کنار جوانان هلال احمری از نزدیک با صاحبان ایده ها گفتگو کرد.

وی که از مشاهده انرژی و خلاقیت و کارگروهی هلال احمرها به وجد آمده بود گفت: با توجه به اینکه حضور سنی در کارگاه متفاوت بود و دانش آموزان و دانشجویان در کنار هم حضور داشتند، هماهنگی و همراهی خوبی میان آن ها وجود داشت و با وجود اینکه گروهها همگن و هم سن نبودند اما ایده های خوبی را در کنار هم ارائه داده بودند.

وی بیان کرد: در بازدید از فعالیت گروه ها مشخص بود که این اعضا در ارائه طرح های خود هماهنگی لازم را اتخاذ کردند و این شاخصه ها نشان از توانمندی استادان در اجرا و آموزش طرح و برقراری ارتباط لازم با جوانان و همچنین هماهنگی با آن ها موجب شده است که ایده ها را به خوبی به تصویر بکشند.

قدمی اذعان کرد: ارزیابی یکایک طرح ها و توضیحات اعضای گروه که با انگیزه بالا ارائه می شد، برای من بسیار جالب بود، و با توجه به اینکه کارگاهها با موضوع آسیب های اجتماعی برگزار شد، شاید به طور مستقیم ایده ها در این حوزه وارد نشده بود اما به طور غیره مستقیم به مسئله ی بیکاری به عنوان یکی از آسیب های اجتماعی مهم پرداخته است و تلاش شده بود ایده ها این معضل را رفع کند.

بومی نو جرقه ای برای تغییر مسیر زندگی جوانان

در ادامه پس از برگزاری کارگروه های تیمی و ارائه ایده ها در قالب طرح هایی که حالا خیلی پخته تر از مرحله آغاز کار، با تلفیقی از ایده ها، تجربه، پژوهش و تحقیق و آموزه های بومی نو و راهنمایی منتورها ترکیب شده و تلاش ها به مرحله نهایی رسیده اند.

نوبت به ارائه طرح جامع و محصول ایده ها رسیده و در این مرحله پر هیجان و جذابی که همه منتظرند نتیجه تفکرات کار گروهی با انتخاب سه تیم برتر مشخص شود، اختتامیه با حضور دکتر پژمان علیدوستی به عنوان داور و فرج شوشتری داور بومی نو و معاون پارک علم و فناوری استان قم آغاز شد.

شوشتری در اختتامیه بومی نو گفت: گاهی جرقه ای برای اینکه مسیر زندگی مان را تغییر دهیم کافی است، در بسیاری از جوانان جرقه هایی این چنینی با حضور در این رویدادها رقم خورده است. امید است چنین جرقه هایی در ذهن افرادی که در این کارگاه بودند شکل بگیرد تا زندگی شان را دگرگون کنند.

وی بیان کرد: این نوید را می دهیم که در خدمت جوانانی که ایده های نویی دارند در پارک علم و فناوری هستیم و دو مرکز رشد فنی مهندسی و علوم انسانی و اسلامی در قم وجود دارد و با هر ایده و طرحی که قابلیت تجاری سازی داشته باشد می توانید به این مراکز مراجعه کنید.

“بومی نو” می تواند گامی موثر و بلند در آموزش جوانان هلال احمری برای ایده پردازی خلاقانه در ارائه ی طرح هایی با رویکرد پیشگیری از آسیب های اجتماعی باشد و علاوه بر آن، می تواند در شکوفایی و رشد فکری جوانان و تربیت نیروهایی خوش فکر در حوزه های ارائه ایده های کابردی بشردوستانه و امدادی به کمک اعضای خوش آتیه و جوان سازمان جوانان هلال احمر بیاید.

تهیه و تنظیم: ریحانه خلج_رابط خبری سازمان جوانان در استان قم

منبع: روزنامه شهروند

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۷/۰۲/۰۱
محمد مصباحی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی